Records

Checkout the Greater Charlotte Swim League Records
for
Dual Meet Team Winners, All Star Meet Team Winners
and
All Star Individual Record Holders!
 

Year Div. I Div. II Div. III Div. IV Div. V Div. VI
Dual Meet Team Winners
2018 Foxcroft Springfield Thornhill Candlewyck Millbridge Lawson
2017 Foxcroft Sardis Springfield Providence Downs Candlewyck Millbridge
2016 Foxcroft Windyrush Providence Down South Sardis Forest Fort Mill Chimneys
2015 Foxcroft The Reserve Baxter Providence Down South Beverly Crest Lake Park
2014 Old Georgetowne Hunter Oaks Springfield Thornhill Providence Downs South Landen Meadows
2013 Old Georgetowne Windyrush Brookhaven Providence Downs Thornhill Charlotte Christian
2012 Ballantyne Windyrush Raintree Brookhaven Springfield Charlotte Christian
2011 Olde Georgetowne Foxcroft East The Reserve Bridge Hampton Stone Creek Ranch Springfield
2010 Olde Georgetowne Sardis Riverhills The Reserve Landen Meadows Starclaire
2009 Olde Georgetowne Ballantyne CC Foxcroft East Providence Downs The Reserve Stone Creek Ranch
2008 Weddington Hunter Oaks Firethorne Candlewyck Brandon Oaks Southampton
2007 Weddington Somerset Windyrush Raintree Weddington Chase Beverly Crest
2006 Olde Georgetowne   Ballantyne Rama Raintree  
2005 Olde Georgetowne Siskey Y Somerset Windyrush    
2004 Weddington   Olde Providence Windyrush    
2003 Providence Plantation   Siskey Y Pine Lake Landen Meadows  
2002 Sardis Cameron Woods Hunter Oaks Somerset Windrow  
2001 Olde Georgetowne Mountainbrook Hembstead Hunter Oaks    
2000 Olde Georgetowne Sardis Forest Rama      
1999 Olde Georgetowne Providence Plantation Brightmoor      
1998 Olde Georgetowne Huntington Farms JCC      
1997 Olde Georgetowne Charlotte Swim Olde Providence      
1996 Sardis Rama Brightmoor      
1995 Olde Georgetowne Park Crossing Rama      
 
Year Div. I Div. II Div. III Div. IV Div. V Div. VI
All Star Meet Team Winners
2018 Foxcroft Springfield Thornhill Candlewyck Millbridge Lawson
2017 Olde Georgetowne Hunter Oaks Springfield Providence Downs Candlewyck Millbridge
2016 Olde Georgetowne Windyrush Thornhill Sardis Forest Fort Mill Millbridge
2015 Olde Georgetowne The Reserve Baxter Providence Downs South Fort Mill Candlewyck
2014 Olde Georgetowne The Reserve Weddington Chase Thornhill Providence Downs South Lake Park
2013 Old Georgetowne Windyrush Weddington Chase Providence Downs Thornhill Charlotte Christian
2012 Ballantyne Windyrush Raintree Brookhaven Springfield Charlotte Christian
2011 Ballantyne Windyrush The Reserve Bridge Hampton Thornhill Springfield
2010 Olde Georgetowne Olde Providence Raintree South Hampton Stone Creek Ranch Starclaire
2009 Olde Georgetowne Ballantyne CC   Providence Downs Southampton Stone Creek Ranch
2008 Weddington Hunter Oaks Raintree Candlewyck Raeburn Southampton
2007 Weddington   Windyrush   Weddington Chase Southampton
2006 Olde Georgetowne     Rama Raintree  
2005 Olde Georgetowne Siskey Y Olde Providence Raintree Candlewyck  
2004 Olde Georgetowne Huntington Farms   Ballantyne Raintree  
2003 Olde Georgetowne Huntington Farms   Pine Lake Landen Meadows  
2002 Weddington Beverly Woods E Hunter Oaks Somerset Windrow  
2001 Sardis Mountainbrook Hembstead Hunter Oaks    
2000 Olde Georgetowne Sardis Forest Rama      
1999 Olde Georgetowne Providence Plantation Columbus Swim      
1998 Olde Georgetowne Huntington Farms Hembstead      
1997 Olde Georgetowne Huntington Farms JCC      
1996 Olde Georgetowne Huntington Farms Brightmoor      
1995 Olde Georgetowne Huntington Farms Rama      

 

All Star Individual Record Holders
Gender/Age Time Record Holder Team Year Set
Medley Relay
Girls 8 & Under        
Boys 8 & Under        
Girls 9-10        
Boys 9-10        
Girls 11-12        
Boys 11-12        
Girls 13-14        
Boys 13-14        
Girls 15-18        
Boys 15-18